
Mediácia ( mimosúdne riešenie sporu ) je spôsob riešenia konfliktných situácii za účasti tretej osoby - mediátora. Riadi sa podľa Zákona č. 420/2004 Z.z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov.
Mediácia je flexibilnejšia, menej formálna, rýchlejšia, menej nákladná a hlavne, presúva rozhodovaciu moc na samotných účastníkov sporu, čím sa účastníci sporu stávajú priamo zodpovední za výsledok, ku ktorému sa mediáciou dospeje. Hlavným cieľom je pre obe strany dosiahnuť prijateľnú dohodu.
Výhodou tejto metódy je, že ľudia nachádzajú riešenie sami, a preto je pre nich prijateľné. Súd však rozhoduje na základe právnych noriem, a preto sa stáva, že niekedy jedna zo strán je nespokojná, teda výhra jednej strany. Kde mediácia je výhra – výhra pre obe zúčastnené strany.
Urovnanie konfliktov mediáciou je cesta, ako možno ušetriť čas, peniaze a odbúrať stres. Nie každý konflikt treba hnať do krajnosti a obrátiť sa na súd. Má to však jeden háčik, že všetci účastníci sporu musia mať ochotu riešiť ho.
Výhodou mediácie oproti súdnemu konaniu je, že mediácia je neformálna a mediátor sa zameriava na záujmy dvoch strán sporu a nie na právne aspekty sporu. V mediácii na rozdiel od súdneho konania strany sporu s pomocou mediatóra hľadajú riešenia, ktoré vyhovujú obom stranám. V mediácii je snaha nenarúšať vzťahy strán sporu a celý proces mediácie kontrolujú samy strany sporu.
Je toho určite viac čo spôsobuje súčasnú spoločenskú frustráciu a rozčarovanie. Iste si položíte otázku, ako teda riešiť spory, aby sa nemuseli skončiť na súde. Alternatívou je mediácia, teda mimosúdne riešenie sporov. Na rozdiel od súdu, kde je zvyčajne jeden víťaz a druhý porazený, mediátor hľadá v spolupráci so stranami riešenie dohodou, ktoré vyhovuje obidvom.
Znepriatelené strany sú spokojné, pretože možno až vďaka mediátorovi prišli na to, aký nezmyselný bol konflikt a ako rýchlo a noblesne sa dal vyriešiť